Panoptikum 127 / Oktobar 2015

ĐORĐU NEŠIĆU “ŽIČKA HRISOVULJA”

post image

Srpski pjesnik Đorđe Nešić, iz Bijelog Brda kod Osijeka, ovogodišnji je dobitnik “Žičke hrisovulje”, najvišeg priznanja Žičkog duhovnog sabora “Preo-braženje”, za poeziju “što pamti i svedoči povest naroda s granice”, kako je to obrazloženo. Prestižna nagrada Nešiću je uručena pod svodovima srednjovje-kovnog srpskog manastira Žiča kod Kraljeva, na veliki crkveni i narodni praznik Preobraženja Gospodnjeg […]

Srpski pjesnik Đorđe Nešić, iz Bijelog Brda kod Osijeka, ovogodišnji je dobitnik “Žičke hrisovulje”, najvišeg priznanja Žičkog duhovnog sabora “Preo-braženje”, za poeziju “što pamti i svedoči povest naroda s granice”, kako je to obrazloženo. Prestižna nagrada Nešiću je uručena pod svodovima srednjovje-kovnog srpskog manastira Žiča kod Kraljeva, na veliki crkveni i narodni praznik Preobraženja Gospodnjeg 19. avgusta.
Istaknuti pjesnik, kojem je ovog ljeta u biblioteci “Atlas”, u izdanju Srpske književne zadruge iz Beograda i Srpskog kulturnog društva “Prosvjeta” iz Zagre-ba, objavljena knjiga izabranih i novih pjesama “Bolje je biti u manjini”, rođen je 1957. godine u Bijelom Brdu. Diplomirao je književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu, a do sada je objavio zbirke pjesama: Crv sumnje u jabuci razdora, Su-rogati, Čekajući Stvoritelja, Haronov čamac, Prozor kroz koji Dunav teče, Granica, kao i zavičajni rječnik Luk i voda. Nešić je dobitnik brojnih priznanja za pjesniš-tvo, a radi kao upravitelj kulturno-naučnog centra “Milutin Milanković” u Dalju. Živi u Bijelom Brdu i Somboru.
Tim povodom rekao je da ova nagrada, uz onu Zmajevu Matice srpske, spada među najznačajnije poetske nagrade u srpskoj kulturi. “Sjajan je osjećaj, osjećaj svečanosti i veličanstvenosti, pogotovo što te poslove oko ‘Žičke hriso-vulje’organizuje jedna vrlo stručna i uvježbana ekipa. To je nagrada koja ima tradiciju od 24 godine i iza te nagrade stoji Grad Kraljevo, i finansijski i logistički, kao i sve institucije u kulturi koje djeluju u tom gradu, na čelu s bibliotekom ‘Ste-fan Provenčani’i direktorkom Draganom Tipsarević“, rekao je Nešić i dodao da je ovo prvi put da je netko s ovih prostora dobio ovu nagradu, a njeni dobitnici su inače najznačajniji srpski književnici, od Stevana Raičkovića, Matije Bećkovića, Rajka Petrova Noga, Ivana V. Lalića do Đorđa Sladoja … “I to je na neki način presedan. U tom smislu me nagrada iznenadila, pošto sam ipak izvan matičnog toka srpske kulture, i u kulturnom i u političkom smislu, izvan državnih granica, u zagraničnom prostoru. S napomenom da je prošlogodišnji dobitnik ove nagra-de Ranko Jovović, srpski pjesnik iz Crne Gore. Svi mi koji pišemo srpskim jezikom pripadamo srpskoj književnosti, bez obzira gdje živjeli. Pritom mislim i na onu klasičnu dijasporu i na nas koji smo novom preraspodjelom granica ostali izvan svog matičnog kulturnog prostora. Ne sporim, međutim, ni dvojnu ili višestruku pripadnost istog pisca različitim nacionalnim kulturama.“