Naša prezimena (14)

POLARIZACIJA U OBLIKOVANjU PREZIMENA

Juni 2016

Pod polarizacijom podrazumijevam oblikovanje prezimena od ličnih imena obilježenih pripadnošću srpskom, odnosno hrvatskom nacionalnom korpusu. Takvih su osobina pripadnosti lična imena Jovan i Ivan. Od njih je oblikovano u Bukovici desetak prezimena i znatno više porodičnih nadimaka

1. Pobliže određenje sadržaja
Pod polarizacijom podrazumijevam oblikovanje prezimena od ličnih imena obilježenih pripadnošću srpskom, odnosno pripadnošću hrvatskom nacionalnom korpusu. Takvih su osobina pripadnosti lična imena Jovan i Ivan. Od njih je oblikovano u Bukovici desetak prezimena i znatno više porodičnih nadimaka. Oba su imena iz istog izvora: starohebrejskog su porijekla, a nastala su kao refleks imena Johanan značenja “Bog je milostiv”. Usputnom napomenom da je prema starozavjetnom tumačenju sve stvoreno božjom milošću, pa i dijete čije ime kazuje kome treba zahvaliti biološki postanak, želim pokazati kako je iz sadašnjeg oblika iščezlo izvorno značenje nekadašnjeg predloška.
Prastarog značenjskog sadržaja nema u ličnih imena Jovan i Ivan ni u njihovoj aktualnoj distribuciji u Bukovici, a novorođenoj se djeci najčešće izabiru imena ne prema njihovim značenjskim vrijednostima, već prema tradiciji. Takav je običaj nasljeđivanje imena od predaka. Jovan i Ivan su se kao lična imena oblikovala u kulturama dviju kršćanskih vjeroispovijesti na južnoslavenskom prostoru s obličkim razlikama sličnima refleksima nekadašnjeg starohebrejskog imena u velikog broja kršćanskih naroda (npr. Joan, Johanis, Žan, Džon, Đovani, Huan, Jan itd.), nerijetko s jezičnim osobinama posrednika, kao npr. grčkoga u posredovanju između starohebrejskog i jezika pravoslavnih naroda na Balkanu.
Članak će biti okrenut opisu desetak prezimena samo s obzirom na njihovu osnovu. Zbog toga ću zanemariti opis segmenta -čević u prezimena Jovančević, odnosno segmenta −ković u prezimena Ivanković. Dakako, u analizi prezimena Jovičić i Ivković naći će se samo pokraćena lična imena Jovo i Ivo/Ive iz osnovnog dijela njihove strukture. Zanemarit ću i razliku između prezimena Jokić iz Ervenika, Kistanja i Zatona Obrovačkog s izgovorom prvog (kratkog) sloga s akcentom kakav je u imenice baba i prezimena Jokić iz Bukovića i Popovićâ s izgovorom prvoga sloga kakav je u imenice djedo. Svim ovim pojednostavljenjima u opisu prezimena iz vremena njihova nastanka, iz vremena kad jezička polarizacija nije imala obilježje vjerske i nacionalne konfrontacije kao u nekim razdobljima novije prošlosti, želim pokazati da je nesnošljivost zbog polarizama u jeziku samo znak dubljih potresa u društvenoj zbilji.

 

2. Prezimena i porodični nadimci od imena Jovan
Od punog imena Jovan izvedeno je samo prezime Jovančević. Sva su ostala izvedena od dvosložnih pokraćenica ovog ličnog imena, od Joko (Jokić), od Jole (Jolić) ili od Jovo (→ Jovica → Jovičić). Vrijedno bi bilo spomenuti da Joko i Jole, od kojih su tvorena spomenuta prezimena, mogu biti pokraćenice još i od osobnog imena Josip, ali uza sve ostale i ovu pojedinost možemo zanemariti. Mogli bismo zanemariti i opis daleko složenije strukture obiteljskih nadimaka nego što je tvorbena struktura prezimena kao činjenicu da se ova vrsta antroponima javlja u govorima Bukovice gotovo isključivo u množinskoj formi, kao što su: Jojići, Jojorlići, Jokačići, Jokanovci, Jokanovići, Jokići, Jošići, Joškanovići, Joškovići, Joveljinci, Joveškovići, Jovetići, Jovići, Jovišići i Jožići. Uz primjere ne navodim neke od pojedinosti koje bi mogle pobliže objasniti njihov areal upotrebe, ali oni znatiželjniji čitaoci naći će ih u mojoj knjizi kad u nju zavire.

 
3. Prezimena i obiteljski nadimci od imena Ivan
Od punog imena tvorena su prezimena Ivanišević i Ivanković, s prepoznatljivom prezimenskom formom, te dva prezimena forme kakvu imaju lična imena: Ivaneža i Ivaniš. Od pokraćenog imena Ivan tvorena su prezimena Ivas i Ivković. Najveća je razlika između prezimena ovih dviju skupina u njihovu osnovnom dijelu: u prvoj su skupini prezimenske izvedenice od Ivan, u drugoj su skupini prezimenske izvedenice od Ivo/Ive, a u sufiksalnom su im dijelu segmenti prepoznatljivi po pripadnosti antroponimima ili vrste prezimena ili vrste ličnog imena.
Takvi su i obiteljski nadimci. Od punog imena (tj. Ivan), prezimenskog sufiksa (tj. −ović) i množinskog nastavka (tj. −i) tvoreno je nekoliko nadimaka Ivanovići, međusobno različitih ponajviše po tome što označavaju različite obitelji na širem prostoru Bukovice, ali i po akcenatskim vrijednostima. U drugoj su skupini ostali: Ivalji, Ivčići i Ivelići, tvoreni od osnove s pokraćenicom Ivo/Ive kao glavnim dijelom.

 

4. Nejezična stvarnost u prezimenima
U prezimenima oblikovanima od polarizama Jovan i Ivan ogleda se, jednako kao u prezimenskom leksiku uopće, nejezična zbilja nekadašnjih vremena. Na osnovu rezultata mojih istraživanja antroponimije Bukovice te na brojčanim podacima publikacija u kojima su objavljena prezimena s cijelog hrvatskog prostora prema popisima stanovništva 1948. i 2001. godine, spomenut ću samo dva značajnija podatka. Prvi se odnosi na činjenicu da prezimena nisu simetrično raspoređena kao što bismo očekivali prema polarizaciji ličnih imena Jovan i Ivan jer prezimena Ivaneža, Ivaniš i Ivanišević označavaju stanovnike srpskog etničkog korpusa, kao što stanovnike toga korpusa označavaju obiteljski nadimci Ivanovići i Ivelići u Ivoševcima, Kolašcu, Krnjeuvama, Oćestovu i Varivodama Ovaj bismo podatak mogli, među ostalim, smatrati rezultatom vremena u kojem su se oblikovali ovi antroponimi i činjenice da je na ovim prostorima vladala sloga među pripadnicima dviju kršćanskih crkava sve dok nije minula opasnost od Osmanlija kao zajedničkog neprijatelja.
Drugi je podatak da se u odnosu na popis stanovništva 1948. godine u Bukovici znatno smanjio broj stanovnika samo u pedesetak godina kasnije i to tako da ih je u odnosu na 394, koliko ih je bilo u ranijem popisu, u onom ih je drugom ostalo samo sedamdeset i troje. U popisu 2001. godine nije bilo više Ivaneža i Ivaniševića u mjestima koja su nekada bila njihova prebivališta, a u Donjem Karinu i u Nadvodi toliko se smanjio broj Ivaniša da ih je tamo ostao samo simboličan broj u nekoliko porodica.
Da bi se svemu ovome valjano utvrdili uzroci, bila bi potrebna temeljita demografska analiza. Općenito bismo mogli reći da su nedavni poremećaji nekadašnjeg rasporeda prezimena na prostoru Bukovice posljedica vjerskih i nacionalnih antagonizama dvaju kršćanskih entiteta na prijelazu iz prethodnog u ovo stoljeće.