Kronika 146-147 / Decembar 2018: Od godišnjice do godišnjice
STOGODIŠNJICA PRIMIRJA
Decembar 2018
Povodom obilježavanja stogodišnjice završetka Prvog svjetskog rata, Srpsko privredno društvo „Privrednik“ i Ambasada Srbije, u prostorijama „Privrednika“ u Zagrebu, organizirale su 8. i 9. novembra projekcije filmova koji govore o Srbiji u tim burnim godinama. Ambasadorica Srbije Mira Nikolić naglasila je da se taj dio historije godinama zanemarivao. Podsjetila je na velike ljudske gubitke: ukupan […]
Povodom obilježavanja stogodišnjice završetka Prvog svjetskog rata, Srpsko privredno društvo „Privrednik“ i Ambasada Srbije, u prostorijama „Privrednika“ u Zagrebu, organizirale su 8. i 9. novembra projekcije filmova koji govore o Srbiji u tim burnim godinama.
Ambasadorica Srbije Mira Nikolić naglasila je da se taj dio historije godinama zanemarivao. Podsjetila je na velike ljudske gubitke: ukupan broj od 1.245.000 mrtvih u Srbiji, bio je najveći postotak među zemljama učesnicama rata, od čega su 400.000 bili vojne, a preko 800.000 civilne žrtve. Podsjetila je da je 360.000 vojnika i civila pomrlo od tifusa, kao i da ih je 140.000 stradalo u povlačenju kroz Albaniju, nakon što su krajem 1915. godine Centralne sile zauzele Srbiju.
Na Dan primirja, 11. novembra, Ambasada Srbije i predstavnici Srba u Hrvatskoj 11. novembra na zagrebačkom groblju Mirogoj odali su počast vojnim i civilnim ratnim žrtvama. Prije odavanja počasti služen je pomen u pravoslavnoj kapeli Sv. Petra i Pavla, a onda i kod krsta postavljenog kod kapelice, simbola spomena na stradale.
Vijence su položili delegacija Ambasade Srbije – ambasadorica Mira Nikolić, vojni ataše Dejan Đorđević i konzul Nenad Maričić, delegacija srpske zajednice u Hrvatskoj – saborski zastupnik SDSS-a Boris Milošević, zamjenik predsjednika SNV-a Saša Milošević, potpredsjednik SKD-a “Prosvjeta” Siniša Tatalović i predsjednik “Privrednika” Nikola Lunić.
Stogodišnjica primirja u Velikom ratu obilježena je i u Vukovaru. U Srpskom kulturnom centru 9. i 10. novembra održan je naučno-stručni skup na temu “Prvi svetski rat na južnoslovenskom prostoru i stvaranje Kraljevstva Srba, Hrvata i Slovenaca” na kojem je učestvovalo 14 istoričara iz Beograda, Novog Sada, Zagreba i Vukovara. Programom skupa smo obuhvatili čitav hronološki niz, od atentata u Sarajevu do događaja koji su prethodili osnivanju Kraljevine SHS, izjavio je Srđan Sekulić, direktor SKC-a.