Panoptikum 127 / Oktobar 2015

ŠERBEDŽIJI ZLATNI LOVOROV VIJENAC

Najznačajnije priznanje Internacionalnog teatarskog festivala MESS, Zlatni lovorov vijenac za doprinos umjetnosti teatra, dodijeljeno je Radi Šerbedžiji. Tom prilikom poznati glumac je rekao da je najveći vrhunac um-jetnosti koji je doživio tokom karijere bio “sarajevski teatar za vrijeme rata, njegovi umjetnici, glumci i svi ostali”. “To je vrhunac što jedan umjetnik može učiniti, jedna hrabrost […]

Najznačajnije priznanje Internacionalnog teatarskog festivala MESS, Zlatni lovorov vijenac za doprinos umjetnosti teatra, dodijeljeno je Radi Šerbedžiji. Tom prilikom poznati glumac je rekao da je najveći vrhunac um-jetnosti koji je doživio tokom karijere bio “sarajevski teatar za vrijeme rata, njegovi umjetnici, glumci i svi ostali”.
“To je vrhunac što jedan umjetnik može učiniti, jedna hrabrost koja se

živi, hrabrost koja se ne glumi, jedna pamet, jedan bunt, otpor. To je znak

što čovjek u umjetnosti mora učiniti. Vrhunac je dati cijelog sebe, svoju ličnost, hrabrost, pa ako treba i život, za umjetnost i za istinu”, rekao je Šerbedžija primajući 10. oktobra u Narodnom pozorištu nagradu Direkcije MESS-a.
Direktor MESS-a Dino Mustafić rekao je, uručujući Šerbedžiji nagradu, da ga je prvi put gledao kao srednjoškolac i da se sjeća da se “smrznuo, što od njegove glume, što od zime koja je tada bila”. “Rade je oduvijek bio pozorišna senzacija u koju ste gledali čak i kad drugi glumac na sceni ima repliku”, rekao je Mustafić i izrazio nadu da sarajevska publika neće ponovo čekati Šerbedžiju 25 godina. Komplimente Šerbedžiji uputio je i njegov ko-lega Josip Pejaković, ističući da je “Rade najbolja verzija srpsko-hrvatskog glumca”. “U životu nisam sreo čovjeka koji troši više energije na prijatelje. Ako bi se nekada nekome u teatru zahvalio to bi bio Rade, jer me je upravo on izvukao iz ovog teatarskog sivila”, rekao je Pejaković.