Kronika 138-139 / Septembar 2017: Od smotre do susreta

DESNIČINI SUSRETI

Septembar 2017

post image

Međunarodni naučni skup “Desničini susreti 2017.”, održan od 15. do 17. septembra u Zagrebu, bio je posvećen 50. godišnjici smrti Vladana Desnice, jednog od najznačajnijih književnika prošlog vijeka. Ovogodišnja tema skupa bila je “Smrt u opusu Vladana Desnice i evropskoj kulturi – poetički, povijesni i filozofski aspekti”, a njome se bavio velik broj naučnih radnika […]

Međunarodni naučni skup “Desničini susreti 2017.”, održan od 15. do 17. septembra u Zagrebu, bio je posvećen 50. godišnjici smrti Vladana Desnice, jednog od najznačajnijih književnika prošlog vijeka. Ovogodišnja tema skupa bila je “Smrt u opusu Vladana Desnice i evropskoj kulturi – poetički, povijesni i filozofski aspekti”, a njome se bavio velik broj naučnih radnika iz regiona.

Prilikom otvaranja skupa u Hrvatskom društvu pisaca (HDP), supredsjedavajući Pripremnog odbora, profesor historije na zagrebačkom filozofskom fakultetu Drago Roksandić, ukazao je na veliku brojnost učesnika. „To je za sve nas koji već godinama sudjelujemo u organizaciji skupa veliko zadovoljstvo“, rekao je Roksandić. U ime porodice, skupu se obratio piščev unuk Vladan Desnica, dok je temu najavio predsjednik HDP-a Nikola Petković. Govoreći o reakcijama na smrt Slavka Goldsteina, kome je minutom šutnje odana počast, Petković je rekao da je govor mržnje upućen Goldsteinu također oblik smrti. Supredsjedavajući skupa, Bojan Jović iz Beograda, također je naglasio značenje skupa i doprinos boljem upoznavanju velikog Desničinog djela, dok je generalni sekretar SKD-a „Prosvjeta“ Srđan Tatić izrazio zadovoljstvo kontinuiranom suradnjom na projektu.

Desničini susreti dio su dugogodišnje suradnje Centra za komparativno-historijske i interkulturne studije i Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Hrvatskog društva pisaca i „Prosvjete“. Susreti se realiziraju i u okviru dvogodišnjeg međudržavnog hrvatsko-srpskog projekta Desničini susreti i hrvatsko-srpski/srpsko- hrvatski interkulturalizam u suradnji s Institutom za književnost i umetnost iz Beograda.