Kronika 131 / Juni 2016

IZBORNA SKUPŠTINA DRUŠTVA

Juni 2016

Novi predsjednik SKD Prosvjete je Siniša Ljubojević, a podpredsjednici Sretenka Čaović i Jovica Radmanović, odlučila je tajnim glasanjem većina delegata na Glavnoj skupštini društva 21. maja u Zagrebu.

Novi predsjednik SKD Prosvjete je Siniša Ljubojević, a podpredsjednici Sretenka Čaović i Jovica Radmanović, odlučila je tajnim glasanjem većina delegata na Glavnoj skupštini društva 21. maja u Zagrebu. Na skupštini koja je protekla u prijatnoj atmosferi izabran je i Srđan Tatić za generalnog sekretara kao i  16 članova Glavnog odbora, te petočlani sastav Nadzornog odbora i Suda časti.

U radu Glavne skupštine učestvovao je 71 od 72 delegata koji su između ostalog prihvatili i izvještaj o radu i financijski izvještaj za 2015. godinu. Iz pomenutih materijala vidljivo je da su članovi „Prosvjete“ tokom prošle godine kroz tradicionalne i posebne oblike djelovanja organizovali oko 550 programa i manifestacija. Najveći dio  programa realizovali su pododbori, kao tradicionalni oblici djelovanja društva, a potom i posebni oblici djelovanja: Centralna biblioteka Srba u Hrvatskoj, Centra za obrazovanje „Sava Mrkalj“, registar kulturne baštine, Ansambl narodnih igara, informativna i izdavačka djelatnost.

Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije, kandidat za predsjednika „Prosvjete“ u svom obraćanju naglasio je kako je  od dolaska u Zagreb povezan s “Prosvjetom” čija je uloga među Srbima u Hrvatskoj zajednička i nedjeljiva s djelovanjem SPC. – Osećam da je u delovanju “Prosvjete” i srpskih institucija uopšte potrebno istinsko jedinstvo uz pluralizam stavova oko nekog problema, ali zajedničke odluke moramo zajednički provoditi, rekao je mitropolit. – Svoju kandidaturu nisam shvatio kao antagoniziranje ili takmičenje, nego kao doprinos zajedničkom radu i delovanju srpske zajednice. Spreman sam da pomognem, ne samo s pozicije na kojoj se nalazim, nego i kao čovek koja ima veliko iskustvo. Ali ako “Prosvjeta” bude nešto što deli narod ili služi za političku promociju pojedinaca, onda ne služi svojoj svrsi, rekao je mitropolit koji i dalje stoji na raspolaganju Društvu.

Predsjednik SNV Milorad Pupovac koji je izabran za člana Glavnog odbora objasnio je zašto je mitropolit Porfirije predložen za predsjednika “Prosvjete”.

– Zamisao je bila spojiti “Prosvjetu”  kao kulturnu  instituciju i SPC kako bi jedinstveno radile po važnim pitanjima koja su nedjeljiva i kojima se moraju baviti i SPC i “Prosvjeta”, rekao je i naglasio da “Prosvjeta” mora biti više od onog što je do sada bila.  – Pored narodne kulture “Prosvjeta” može stvarati i omogućavati i predstavljati najvišu kulturu koju Srbi gdje god da žive mogu davati od sebe. Također, mislili smo i još uvijek mislimo da je duhovno vodstvo i intelektualna snaga koja je Srbima danas potrebna, oslobođena političkih sukoba i  takmičenja, najbolje rješenje u ovoj fazi u kojoj se “Prosvjeta” nalazi.   Nećemo odustati od svojih ciljeva, rekao je Pupovac, naglasivši da će mitropolit i svi episkopi trebati biti povezani s  “Prosvjetom” u ostvarivanju zajedničkih programa. – Kao jedan od obnovitelja Prosvjete učinit ću sve da Glavni odbor, skupština i cijelo društvo budu ono što trebaju biti, vodeća kulturno obrazovna nacionalna institucija Srba u Hrvatskoj, rekao je Pupovac.

Novi predsjednik govorio je o prioritetima “Prosvjete” u novom mandatu.  – Društvu trebaju reforme jer godinama nismo mijenjali organizacijsku strukturu i modele. Pododbori moraju dobiti svoju pravnu osobnost. Danas se sredstva sve više dobivaju preko projekata i time ćemo omogućiti da se javljaju na natječaje koja raspisuju općine i gradovi u kojima djeluju, i tako povlače sredstva. Imamo i kontakt s pograničnim općinama iz Srbije s kojima naši istočnoslavonski pododbori mogu surađivati preko projekata, rekao je.

Uz jačanje pododbora Ljubojević je naveo i potrebu jačanja interesa za obrazovanje na srpskom jeziku i pismu i jačanja regionalnih koordinacija u kojima se pododbori povezuju, smanjujući troškove odrađivanja svojih programa, kao i formiranja novih pododbora tamo gdje ih još nema.

 


 

 

Glavni odbor:

Nikola Arbutina, Vesna Blanuša, Zoran Blanuša, Dejan Mihajlović, Svetislav Mikerević, Petar Musić, Milorad Pupovac, Vaska Radulović, Tihomir Sekeruš, Zoran Stanković. Nada Šalajić, Milan Uzelac, Mara Vilus, Novica Vučinić, Bojan Lazić i Dejan Jeličić.

 

Nadzorni odbor:

Stanko Janić, Jasna Korovljević, Ilija Matijević, Jelena Nestorović i Slobodan Nešić.

 

Sud časti:

Dragana Jeckov, Ana Lunić, Nikola Miljević, Danko Nikolić i Mile Radović.