Panoptikum 142 / Mart 2018

MANJINE ZAJEDNO U RIJEČKOME HNK

Mart 2018

post image

Predstava “I giganti della montagna (Gorski divovi)” Luigija Pirandella u režiji Paola Magellija premijerno je početkom marta izvedena  u riječkom HNK Ivana pl. Zajca, kao koprodukcijski projekt pet kazališta nacionalnih manjina iz Hrvatske, Italije, Rumunjske, Srbije i Makedonije. Predstava je realizirana u sklopu programa “Ponovno otkrivanje Europe”, sufinanciranog iz fonda EU “Kreativna Europa”. Nosilac projekta […]

Predstava “I giganti della montagna (Gorski divovi)” Luigija Pirandella u režiji Paola Magellija premijerno je početkom marta izvedena  u riječkom HNK Ivana pl. Zajca, kao koprodukcijski projekt pet kazališta nacionalnih manjina iz Hrvatske, Italije, Rumunjske, Srbije i Makedonije. Predstava je realizirana u sklopu programa “Ponovno otkrivanje Europe”, sufinanciranog iz fonda EU “Kreativna Europa”.

Nosilac projekta je Talijanska drama riječkoga HNK, a sudjeluju još Njemačko kazalište grada Temišvara (Rumunjska), Slovensko stalno kazalište u Trstu (Italija), Nacionalna institucija Albansko kazalište Skopje (Makedonija) i Mađarsko kazalište Kosztolanyi Dezsö iz Subotice (Srbija). Projekt “Ponovno otkrivanje Europe” je prvi projekt riječkoga HNK sufinanciran evropskim novcem kao i prvi projekt izravne suradnje ovog kazališta i tvrtke Rijeka 2020, u sklopu priprema Rijeke za Evropsku prijestolnicu kulture 2020. godine.

Intendant HNK Ivana pl. Zajca Marin Blažević kazao je da su “I giganti della montagna” umjetnički, financijski i produkcijski najsloženiji projekt riječkoga HNK u protekle četiri godine. Paolo Magelli istaknuo je da je prvi razlog za pokretanje ovog projekta političke naravi, i to snažnijeg vrednovanja manjina u Evropi. “U odnosu prema manjinama se vježba demokracija. Prezirem toleranciju, jer kad nešto toleriramo znači da je nepoželjno”, kazao je redatelj. Napominjući da je Pirandello ovo djelo pisao 1936. godine, kao svoj posljednji i nedovršen dramski tekst, Magelli je ustvrdio da se atmosfera te godine osjeća ponovno danas, u drugom ruhu. “U političkom smislu, ovo je svečana repriza, i događa se ne samo u zemljama s jače izraženim tendencijama kao Poljska ili Mađarska, nego i u Hrvatskoj, pa i u Italiji, gdje ljevica nestaje, Francuskoj, i u drugim zemljama. Razlika 1936. godine i danas je u tome što je Njemačka danas još uvijek jedina obrana kulture i multikulturalnosti u Europi”, rekao je.