Kronika 144 / Septembar 2018: Od zločina do zločina
PETRINJSKI UJKANI
Zbog pritiska ratnih veterana protiv kulturne baštine, koju štiti i UNESCO, ali i stvorene atmosfere straha u Petrinji, 3. Festival ojkače u Petrinji, koji je trebao biti održan 25. avgusta, odgođen je za 20. oktobra. Ipak, pred ulazom u Hrvatski dom održan je skup podrške organizatorima. SKD “Prosvjeta” i SNV su povodom aktivnosti usmjerenih na […]
Zbog pritiska ratnih veterana protiv kulturne baštine, koju štiti i UNESCO, ali i stvorene atmosfere straha u Petrinji, 3. Festival ojkače u Petrinji, koji je trebao biti održan 25. avgusta, odgođen je za 20. oktobra. Ipak, pred ulazom u Hrvatski dom održan je skup podrške organizatorima. SKD “Prosvjeta” i SNV su povodom aktivnosti usmjerenih na zabranu održavanja festivala u Petrinji uputili pismo Odboru za zaštitu kulturnog naslijeđa UNESCO-a. Pismo je upućeno zbog sve jačih prijetnji, ali i zato što nadležne institucije ne poduzimaju ništa da se zaustavi diskriminatorska, segregacijska i prijeteća aktivnost prema izvođačima historijskog načina pjevanja koje je na zahtjev Republike Hrvatske uvršteno na listu zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara i pored poziva na smirivanje tenzija, obnovu tolerancije i poštivanju zajedničkog kulturnog dobra Hrvata i Srba. „Festival nije niti može biti razlog za podizanje tenzija, niti može vrijeđati osjećaje bilo koga u Hrvatskoj, samim tim jer je taj način pjevanja zaštićen kao kulturno dobro u UNESCO-u“, rekao je generalni sekretar „Prosvjete“ Slobodan Živković. „U dogovoru s pododborom i s učesnicima zbog atmosfere koja je nastala u Petrinji željeli smo amortizirati situaciju, pa smo donijeli odluku da festival odgodimo za 20. oktobra. Manifestaciju planiramo podići na viši nivo, ali i dovesti predstavnike i hrvatskog naroda, čime će biti zastupljeno cijelo područje na kojem je u tradiciji taj način pjevanja“, rekao je.
Po riječima predsjednice pododbora Mare Vilus, veterani koji su ometali održavanje dva prethodna izdanja festivala, uspjeli su u potpunosti pokvariti atmosferu, tako da su od 13 prijavljenih grupa iz Hrvatske, Srbije i BiH skoro sve odustale. Na prvom festivalu 2015. učestvovalo je 20 grupa, dok je godinu kasnije broj pjevačkih, folklornih i muzičkih grupa, smanjen na 15. Pet grupa iz BiH i Srbije i jedno kulturno-umjetničko društvo s dječjom sekcijom, otkazali su nastup, pa 2017. festival nije ni organiziran.