Kronika 126 / Juli 2015: Dan sjećanja na Jadovno 1941.
POTREBNO NAM JE POMIRENJE
U organizaciji Srpskog narodnog vijeća, Koordinacije židovskih općina, Eparhije gornjokarlovačke i Saveza antifašističkih boraca i antifašista, 21. juna obilježen je Dan sjećanja na Jadovno 1941. Kompleks logora Gospić-Jadovno-Pag, u historiografiji poznatiji kao Jadovno, bio je uz Jasenovac najveće stratište NDH. Kako je podsjetio predsjednik SNV-a Milorad Pupovac, u njemu je stradalo nekoliko desetaka hiljada ljudi. […]
U organizaciji Srpskog narodnog vijeća, Koordinacije židovskih općina, Eparhije gornjokarlovačke i Saveza antifašističkih boraca i antifašista, 21. juna obilježen je Dan sjećanja na Jadovno 1941. Kompleks logora Gospić-Jadovno-Pag, u historiografiji poznatiji kao Jadovno, bio je uz Jasenovac najveće stratište NDH. Kako je podsjetio predsjednik SNV-a Milorad Pupovac, u njemu je stradalo nekoliko desetaka hiljada ljudi.
– Prije 74 godine na ovom je mjestu započelo ostvarivanje programa genocida prema Srbima, Židovima i Romima te zločin prema komunistima. Mi koji smo se ovdje okupili govorimo da bi nas se čulo i slušamo da bismo mogli čuti. Ideja zločina u ime čiste nacionalne države i ideja stradanja u ime čiste ljudske duše nisu isto. Nadam se da će monolog koji je nametnut u našoj zemlji i koji nema sluha za naše žrtve biti prekinut. Nadamo se da će oni od kojih očekujemo da osude ideju na kojoj je utemeljena NDH napraviti neophodan korak prema onome što nam je svima potrebno, a to je pomirenje – rekao je Pupovac.
Okupljenima se u ime Koordinacije židovskih općina obratio Ognjen Kraus.
– Ovaj je logor vodio Ivan Devčić Pivac, koji je u svibnju 1945. s poglavnikom i ustaškom vojskom pobjegao preko Bleiburga i sretno se skrasio u Argentini. Najstrašnije je da su obmanuli tisuće civila koji su ih slijedili i ostali napušteni. Dio je, nažalost, stradao na Macelju i Teznom. Predsjednik Tuđman sigurno je znao zašto nikada nije otišao na blajburško polje. Aktualna predsjednica je to učinila i time obezvrijedila stav prvog predsjednika i velik broj žrtava. Sve što se godinama događa i ignorira nedavno je eskaliralo kukastim križem na splitskom Poljudu – upozorio je Kraus.
Aleksandar Vulin, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije, osvrnuo se na kontraskup koji su braniteljske udruge i ove godine organizirale u blizini spomen-područja.
– Na ovom mestu valjalo bi ćutati, ali dolazeći ovamo video sam one koji vrište zato što jama nije dovoljno puna. Hvala predstavnicima hrvatske države što su danas ovde, jer verujem da sa mnom dele stid šta ne znam šta kazati svojoj romskoj braći kada na stadionima gledamo kukaste krstove. Šta da kažem jevrejskoj braći kada gledam kako gore zastave Izraela? Šta da kažem pobijenoj srpskoj djeci koja nakon 74 godine na ulicama najlepših gradova čuju pesmu o onima koji su ih bacali u jamu? Koji je to život koji je vikara ustaške vojske preporučio za sveca?– upitao je Vulin.
Ministar kulture Berislav Šipuš podsjetio je da je Jadovno jedno od najtragičnijih mjesta hrvatske povijesti.
– Ovo mjesto je tragično za sve, pa i nas Hrvate, tragično za ono što mislimo o sebi i to ne zato što smo i sami trpjeli zlo, nego zato što ga je ovdje netko činio u naše ime. Tragovi počinjenih zločina neizostavno nas usmjeravaju na nužnost i snagu antifašističkog pokreta i partizanske borbe, u kojoj je čvrsto ukorijenjen pojam drugosti, nastojanju da se izgradi jedinstven vrijednosni sustav koji će biti temelj za kreiranje međuetničkih zajednica – zaključio je Šipuš.
Komemorativnom skupu prisustvovali su saborski zastupnici Ingrid Antičević Marinović i Dragan Crnogorac, članovi SDSS-a i predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Aleksandar Tolnauer. U ime predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović vijenac je položila njezina izaslanica Nataša Jovičić. Glavni rabin Hrvatske Luciano Prelević izmolio je kraj Šaranove jame kadiš, a episkop gornjokarlovački Gerasim, mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije i episkop slavonski Jovan održali su pomen za logorskoga kompleksa Gospić-Jadovno-Pag.