Panoptikum 126 / Juli 2015
“POVRATAK” OTPISANIH KNJIGA
Devedesetih je u Hrvatskoj zbog ideološki nepoćudnog sadržaja, pisma kojim su pisane, etničke ili političke pripadnosti autora, uklonjeno i uništeno više stotina tisuća knjiga koje su završile u kontejnerima, na ulici, ili u reciklaži. Izložba Otpisane u zagrebačkoj Galeriji Nova, povodom 20. godišnjice Oluje situira “uništavanje knjiga” u društveni kontekst u kojem se uništavanje “nepodobnih” […]
Devedesetih je u Hrvatskoj zbog ideološki nepoćudnog sadržaja, pisma kojim su pisane, etničke ili političke pripadnosti autora, uklonjeno i uništeno više stotina tisuća knjiga koje su završile u kontejnerima, na ulici, ili u reciklaži.
Izložba Otpisane u zagrebačkoj Galeriji Nova, povodom 20. godišnjice Oluje situira “uništavanje knjiga” u društveni kontekst u kojem se uništavanje “nepodobnih” spomenika i knjiga događalo istovremeno s rušenjima kuća i ubijanjima “nepoćudnih” građana, izvan i prije ratnih operacija. Izložba/akcija je napravljena u suradnji s projektom Javna knjižnica koji vode Tomislav Medak i Marcell Mars.
Izložba se temelji na podacima o “čišćenju knjižnica” okupljenim u knjizi Ante Lešaje Knjigocid – uništavanje knjiga u Hrvatskoj devedesetih. Ono što Lešajina knjiga zorno pokazuje jest upravo to da kod uništavanja knjiga – kao i spomenika Narodno-oslobodilačke borbe –nije bilo riječi o ekscesima pojedinca, nego o namjernom i sustavnom djelovanju koje simbolički sažima dominantnu politiku 1990-ih.
Na javni poziv za prikupljanje i digitaliziranje knjiga nasilno izbačenih iz knjižnica 1990-ih best place to buy viagra online u prostoru Galerije odazvali su se brojni građani, tako da su danas među 176 digitaliziranih i za budućnost sačuvanih i Ježeva kućica, turistički vodič Jugoslavija – Spomenici revolucije, i Kišov Čas anatomije. Sve su te knjige dostupne na https://otpisane.memoryoftheworld.org/